nr_przemoc

to numer telefonu informacyjnego dla ofiar i świadków przemocy w rodzinie z terenu Miasta i Gminy Witnica. Telefon służy do przekazywania informacji dotyczących zdarzeń związanych z aktami przemocy w rodzinie oraz uzyskaniu wskazówek dotyczących podejmowania działań w sprawach związanych z przemocą w rodzinie. Informacje można przekazywać anonimowo.
Jeżeli jesteś sąsiadem osób krzywdzonych, możesz pomóc na kilka sposobów. Możesz porozmawiać z osobą krzywdzoną i powiedzieć jej, że domyślasz się, że w jej domu jest przemoc; zapytać, czego by potrzebowała. Możesz zaoferować wezwanie policji czy też zaproponować inną pomoc – w zależności od potrzeb osoby krzywdzonej. Jeżeli jesteś bardziej odważny/a – możesz też porozmawiać z osobą stosującą przemoc, informując ją, że wiesz o przemocy i że przemoc jest przestępstwem. Jeżeli chcesz pozostać najbardziej neutralny – możesz po prostu wezwać policję, zawiadomić Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Pamiętaj , że osoba krzywdzona może „kryć” sprawcę, ponieważ wstydzi się swojej sytuacji w domu. Może też nie chcieć przyznać się, że doznaje przemocy, gdyż jest zastraszona przez osobę stosującą przemoc, która powtarza na co dzień, że jest do niczego i że nikt jej nie pomoże. Nie zniechęcaj się tym, tylko działaj!
Jeżeli jesteś koleżanką (kolegą), przyjaciółką (przyjacielem), dobrą znajomą (dobrym znajomym) osoby krzywdzonej lub krzywdzącej:
– reaguj na każde zachowanie przemocowe pokazując, że Ci się ono nie podoba, że nie zgadzasz się na nie;
– wyrażaj głośno swoje oburzenie na stosowanie przemocy;
– rozmawiaj z osobą krzywdzącą – informuj, że jej zachowania przemocowe niepokoją cię i że „tak dalej być nie może „; nazywaj przemoc przemocą i mów, że to przestępstwo;
– rozmawiaj też oczywiście z osobą krzywdzoną, pytaj ją czego potrzebuje i jak możesz pomóc;
– wysłuchaj osoby krzywdzonej, zapewnij ją że w razie wystąpienia przez nią na drogę prawną – zostaniesz świadkiem w sądzie;
– udziel jej pomocy finansowej lub jakiejkolwiek innej, jakiej jesteś w stanie jej udzielić (przenocowanie, schronienie, pójście z nią do urzędu, pomoc w urządzeniu się – gdyby odeszła od krzywdziciela, itp.);
– przyjdź do niej, gdy zadzwoni do ciebie i poprosi o to;
– pomóż jej wezwać policję, jeśli jest jej trudno to zrobić; zostań jej świadkiem na policji, w sądzie;
– podaj jej telefon do Zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie 95 751 51 83 lub 607 822 699.
W ww. sprawach można też się zgłosić osobiście do Przewodniczącego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy w Witnicy przy ul. Rutkowskiego 9.

Komentowanie zamknięte.