Osobisty plan awaryjny. Rzecznik Praw Obywatelskich radzi, jak uciekać od sprawców przemocy domowej

 

Dla wielu Polek i Polaków dom nie jest bezpiecznym miejscem, zwłaszcza w czasie pandemii. Rzecznik Praw Obywatelskich przygotował osobisty plan awaryjny. To instrukcja, która mówi jak chronić się przed przemocą domową i gdzie szukać pomocy.
Organizacje społeczne, które pomagają kobietom, bo to one i dzieci najczęściej padają ofiarami przemocy domowej, od dawna apelują, że dla wielu Polek „zostań w domu” oznacza „zostań z oprawcą”. Sygnały dotarły też do Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, który zaalarmowany sytuacją zaprosił do współpracy ekspertki z Fundacji Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ. Wspólnie opracowali „Osobisty plan awaryjny”.

To krótka, licząca sześć stron, instrukcja, która podpowiada jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w przypadku przemocy domowej. Gdzie szukać schronienia, do kogo zwrócić się o pomoc, jak zabezpieczyć dzieci, czy nawet – w jakich pomieszczeniach w domu lepiej się nie ukrywać i co zapakować do awaryjnej torby, którą trzeba chwycić w momencie ucieczki z domu.

Najważniejsze założenia planu to: obserwowanie zachowań osoby agresywnej, by móc przewidzieć, kiedy sytuacja stanie się niebezpieczna; nauczenie dzieci zasad bezpieczeństwa, numerów alarmowych, adresu, gdyby musiały wezwać służby; znalezienie bezpiecznego miejsca w domu; przygotowanie do ucieczki; postępowanie w sytuacji zagrożenia; wreszcie – stworzenie listy sojuszników i głośne mówienie o swojej sytuacji.

Sama instrukcja jest do pobrania poniżej:
Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy (do obrania w formacie PDF 1,08MB)
 
Osobisty_plan_awaryjny_poradnik_

Komentowanie zamknięte.